مطالبه از وزارت آموزش و پرورش
ابطال بخشنامه استفاده از پیام رسان شاد

ابطال بخشنامه استفاده از پیام رسان شاد

آیا میدانید پیام‌رسان شاد که برای ارائه خدمات آموزشی در طول کرونا توسط وزارت آموزش و پرورش ارائه شده و در حال اجراست، مغایر با اصل ۳۰ قانون اساسی است؟

اصل ٣٠قانون اساسی می‌گوید: دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت‌ تا پایان دوره‌ی متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سرحد خودکفایی بطور رایگان گسترش دهد.

این یعنی دولت باید خدمات آموزشی و وسایل آموزش را بصورت رایگان تا پایان دوره متوسطه در اختیار مردم قرار دهد اما نکته‌ای که در این اصل وجود دارد عبارت «وسایل آموزش و پرورش رایگان» است؛ شورای نگهبان در تشخیص دایره‌ی شمول وسایل آموزش و پرورش رایگان اعلام کرد: دولت باید امکاناتی را که در اختیار دارد در کل رشته‌هایی که در قانون اساسی پیشنهاد شده، بطور متعادل و طبق قانون، توزیع نماید و آموزش رایگان در حد امکان کلاً یا بعضاً باید فراهم شود و با عدم امکانات کلی دولت با رعایت اولویتها مثل ترجیح مستضعفان و مستعدان بر دیگران اقدام مینماید.

به این معنی که دولت تا جایی که می‌تواند و تا سر امکانات خود، باید تماما آموزش را رایگان ارائه دهد و در صورتیکه که امکانات دولت پاسخگوی ارائه آموزش تماما رایگان نیست اولویت با مستضعفان و مستعدان است.

اما در حال حاضر و به دلیل شیوع ویروس کرونا، مدارس و کلاس‌های درسی تعطیل شدند و آموزش و پرورش تصمیم می‌گیرد تا پیام‌رسان «شاد»؛ شبکه آموزش دانش‌آموزی، را راه اندازی کند و تمام کلاس‌های آموزشی از این پس تنها در این شبکه برگزار شود.

با این حساب خانواده‌های محروم و مناطق محروم برای استفاده خدمات آموزشی که تنها در بستر شاد ارائه می‌شود با سه مشکل اساسی مواجه هستند؛ اول آنکه باید با پرداخت هزینه‌ای بیش از سه میلیون تومان یعنی تقریبا دو برابر حداقل دستمزد تعیین شده برای کارگران(۱ میلیون و ۸۳۵ هزار و ۴۲۶ تومان) اقدام به خرید گوشی هوشمند و سیم‌کارت کنند و دوم این پیام‌رسان تنها قابلیت پیکربندی یک حساب کاربری را دارد و اگر خانواده‌ای کم بضاعت دو فرزند دانش‌آموز داشته باشند باید دو گوشی تلفن همراه و دو سیم‌کارت تهیه کنند و در ادامه اگر یکی از اعضای این خانواده خود نیز معلم باشد، قطعا برای او نیز باید تلفن و سیم‌کارت جداگانه‌ای تامین شود و سوم خرید تعرفه‌های اینترنتی که برای ورود به این پیام‌رسان لازم است و قطعا موجب تحمیل هزینه‌ای هنگفت برای دریافت خدمات آموزشی می‌شود آموزشی که بنابر اصل سی قانون اساسی باید کاملا رایگان ارائه شود و در صورت کمبود امکانات باید خانواده محروم و مردم مناطق محروم در اولویت اول توجه و دریافت خدمات باشند.

در این میان اما هیچ اشاره‌ای به خانواده‌های با توان مالی کم و خانواده‌های مناطق محروم نشده است در صورتیکه قانون اساسی و تفسیر شورای نگهبان اعلام میکند که اولویت در ارائه خدمات آموزشی به هنگام کمبود امکانات دولتی، باید «مستضعفان» باشند اما اپلیکیشن شاد بدون توجه به اصل رایگان بودن وسایل آموزشی و همچنین اولویت داشتن مستضعفان، در حال اجراست.

اجرای طرح پیام‌رسان شاد در کشور خلاف اصل ۳۰ قانون اساسی است چراکه خانواده‌های مناطق محروم و همچنین افراد نیازمند کشور در ارائه خدمات آموزشی مورد توجه قرار نگرفته‌اند و این امر موجب عقب‌ماندن تعداد زیادی از دانش‌آموزان کشور از تحصیل می‌شود.

نامه به

ابطال بخشنامه استفاده از پیام رسان شاد

گزارش ها

گزارش های بیش تر...
سیده زهرا حسینی این مطالبه را آغاز کرد
5 ماه پیش

8 دیدگاه

محمد متقی
محمد متقی

آنچه اتفاق افتاده غیر قانونی است.

محسن مولایی نسب
محسن مولایی نسب

این برنامه مخالف نص صریح قانون اساسی است

ناشناس
ناشناس

آموزش رایگان حق همه است.. تلفن همراه در حال حاضر در کشور جزو کالاهای ضروری به حساب نمیاد چون نه تنها عرض دولتی بهش تعلق نمی گیره بلکه با هزینه های اضافی نسبت به ارزش واقعی اش به دست مصرف کننده میرسه!!! چطور انتظار دارن همه خانواده ها تلفن همراه هوشمند رو بتونن در اختیار فرزندشون قرار بدن؟؟؟؟!!!

سما
سما

اولا بخاطر نداشتن گوشی اندروید و قیمت ناعادلانه بازار موبایل در ثانی اثار مخرب دسترسی کودکان به تلفن همراه والدین

پوریا
پوریا

چون در راستای تحقق عدالت آموزشی است

شاهین ساعتی
شاهین ساعتی

چون خیلی از گروه اقشار ضعیف هستند که نمیتونند از اسن برنامه استفاده کنند و یا دلیل دیگه اینکه این برنامه فقط تحت سیستم عامل اندروید قابل استفاده هست و عملا برای عموم نیست!

رویا ریحاندوست فومنی
رویا ریحاندوست فومنی

یک معلمم و این را خوب می دانم که همانطور تا به امروز عدالت اموزشی در کسور برقرار نبوده این پیام رسان نقطه عطفی برای نمایش این مهم هست

zahra.mohammadvirdi
zahra.mohammadvirdi

غیرقانونی است.

یک پاسخ و یا نظر بدهید

You should ورود or عضویت account to post comment.

تایید پیروزی!
این دادخواست با 35 حامی پیروز شده است.
مطالبه های مشابه
536
درخواست تمدید کنکور نظام قدیم تا سال ۱۴۰۰
مطالبه از

بسم الله الرحمن الرحیم برادر ارجمند جناب آقای دکتر غلامی وزیر محترم ...

Arian 113 supporters 66