درگاه_نابرابر
  مطالبه گر: زهرا سادات موسوی
  دیوان عدالت اداری

ابطال مصوبه تعرفه گذاری خدمات مرکز ملی تبادل اطلاعات

توضیحات
2رویدادها
توضیحات

از NIX یا مرکز ملی تبادل ارتباطات خبر دارید؟

سازمان فناوری اطلاعات، بر اساس برنامه ششم توسعه برای ساماندهی و تسهیل دسترسی به پایگاه‌های داده دستگاه‌های اجرایی کشور، مرکز ملی تبادل اطلاعات را راه‌اندازی کرد که در آن، دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی می توانند از پایگاه‌های داده متصل، استفاده نمایند.

اما براساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات رادیویی، اگر شرکت یا مجموعه‌ای خصوصی قصد استفاده از این وب سرویس را داشته باشد، باید به‌ازای هر درخواست (تراکنش) مبلغی پرداخت کند درحالیکه این مبلغ برای دستگاه‌های اجرایی درنظر گرفته نشده و رایگان است و بخش‌های دولتی نیاز به پرداخت هزینه ندارند.

این مسئله باعث شده تا آن بخش از دستگاه های اجرایی که نقش تصدی‌گری دارند و در بعضی موارد در رقابت با شرکت ها و مجموعه های بخش خصوصی هستند، در شرایطی نابرابر از موقعیت و دسترسی برخوردار باشند که برای بخش خصوصی فراهم نیست و در نهایت موجب عدم اجرای عدالت در رقابت می شود که برخلاف شرایط ذکر شده در قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 بعنوان ویژگی‌های رقابت است. به‌همین دلیل تعرفه تعیین شده برای بخش خصوصی نیز باید همانند دستگاه های اجرایی رایگان شود تا بستر رقابتی برابر و عادلانه، میان بخش‌های مختلف در دریافت داده‌ها ایجاد شود.

مردم‌نما با طرح دادخواستی به دنبال ابطال مصوبه مرکز ملی تبادل ارتباطات یا NIX است تا با ابطال این مصوبه، برابری لازم و قانونی در تبادل اطلاعات ایجاد شود.

رویدادها
Card image cap
مطالبه‌گر | سه شنبه 03/06/1399
درگاه نابرابر / وقتی مرکز ملی تبادل اطلاعات برخلاف قانون موجب تبعیض می‌شود!
مشاهده خبر
Card image cap
مطالبه‌گر | جمعه 02/12/1399
ثبت دادخواست
مشاهده خبر