#صیانت_از_کودکان_در_فضای_مجازی
  مطالبه گر: سیده زهرا حسینی
  مجلس شورای اسلامی, شورای عالی فضای مجازی, ساترا(سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر)

صیانت از حقوق کودکان و نوجوانان در فضای مجازی

توضیحات
پیوست مطالبه
توضیحات

همه میدانیم که کودکان و نوجوانان قشر آسیب پذیر جامعه هستند که خانواده‌ها در فضای واقعی، همیشه و با حساسیت بالا، برای مصون ماندن آنان از آسیب‌های دنیای واقعی تلاش می‌کنند چراکه اگر کودکی دچار آسیب شود تا چند نسل بعد از خود را درگیر می‌کند و جبران این آسیب به مراتب سخت‌تر و ناممکن است؛ با وجود این حساسیت و توجه بالا نسبت به کودکان اما متاسفانه هیچ توجهی به حضور کودکان در فضای مجازی نمی شود و قریب به اتفاق رسانه‌ها، هیچ توجهی به حقوق کودکان و نوجوانان در فضای مجازی ندارند؛ برای مثال در VODها، هیچ توجهی به رده بندی سنی نشده و فیلم و سریال مخصوص نوجوان 12 ساله به کودک 5ساله نیز برای تماشا ارائه می شود.

طبق آخرین آمار، از 19 میلیون کودک و نوجوان( افراد زیر 18 سال) کشور، حدود 8 میلیون نفر آنان روزانه 6 ساعت در فضای مجازی سیر می کنند و این نگرانی همواره وجود دارد که آنها چگونه از این فضا استفاده می کنند؟ البته قطعا این آمار با توجه به آنلاین شدن آموزش به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور قطعا عددی متغییر و بیشتر از این است.

با این حساب اما هیچ قانون و مقرره جهت حفظ کودکان و نوجوانان در برابر آسیب‌های موجود در فضای مجازی، تنظیم و تدوین نشده است و هیچ نهادی خود را ملزم به صیانت از این قشر نمی داند کما اینکه نهادهای ناظر و دولت دیگر کشورها، قوانین حمایتی و به روزی برای حضور کودکان و نوجوانان در فضای مجازی دارند و توقع می‌رود که نهادهایی چون مجلس شورای اسلامی، شورای عالی فضای مجازی و ساترا که طبق قانون، مسئولیت تنظیم‌گری، مدیریت و نظارت فضای مجازی را بر عهده دارند با توجه به دغدغه و حساسیت خانواده‌ها جهت حفظ امنیت کودکان در روزهایی که شیوع ویروس کرونا و آنلاین شدن آموزش، منجر به افزایش حضور این قشر آسیب‌پذیر در فضای مجازی شده است اقدام به تنظیم قانون و مقرره کرده و بر اجرای آن نظارت کنند.

پیوست مطالبه

نامه به شورای عالی فضای مجازی، مجلس شورای اسلامی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ساترا (سازمان تنظیم مقررات رسانه های صوت و تصویر فراگیر):

باسلام

خانواده به عنوان مهم ترین نهاد یک جامعه دارای اهمیت بسزایی است چنانکه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز در مقدمه و اصل 10 بدان پرداخته‌است. در همین راستا و همچنین با هدف صیانت از خانواده و کودکان و نوجوانان مطابق سیاست های کلی خانواده، دولت جمهوری اسلامی ایران در تمام شئون خود اعم از تقنین، اجرا و نظارت موظف است تمهیدات لازم برای حراست و صیانت از کودکان و نوجوانان را به عنوان قشری آسیب‌پذیر و نیازمند توجه خانواده و اجتماع فراهم نماید.

رشد سریع و روزافزون شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی که ظرفیت‌های بسیاری را در اختیار پیشرفت و حرکت جوامع قرار داده‌است، بستر شکل‌گیری و بروز مشکلاتی برای جوامع نیز می‌گردد که دولت‌ها در سراسر جهان توجه به این امر و صیانت از حقوق بشر در این فضا، بویژه حقوق گروه‌ها و اقشار آسیب‌پذیر مانند کودکان را در صدر توجهات خود قرار داده‌اند. فلذا انتظار می‌رود جمهوری اسلامی ایران که خود را بیش از دیگر کشورها مقیّد به توجه به بنیان‌های خانواده  در جهت تربیت صحیح جامعه می‌داند، اقدامات ویژه‌ای مبتنی بر مساله‌شناسی و ارائه راهکارهای دقیق و کاربردی متناسب با وضعیت امروز جامعه و پیشرفت‌های آتی فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی برای صیانت از حقوق کودکان در فضای مجازی به انجام رساند.

باتوجه به نکات فوق و همچنین وظایف قانونی شما در نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران خواستاریم که هرچه سریعتر نسبت به این موضوع تصمیم‌گیری نموده و با تقنین کارشناسی، اجرای دقیق و نظارت مستمر از این حق مهم و بزرگ ملت ایران دفاع و حراست نمایید و بستر را برای رشد صحیح کودکان و نوجوانان مبتنی بر فرهنگ غنی ایرانی اسلامی و با اتکا به بنیان‌های خانواده فراهم کنید.