تمدید_کنکور_نظام_قدیم
  مطالبه گر: عباس رعیتی
  وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

درخواست تمدید کنکور نظام قدیم تا سال 1400

توضیحات
پیوست مطالبه
توضیحات

باتوجه به مشکلات متعددی که دانش آموزان نظام قدیم جهت حضور در کنکور سراسری مبتنی بر نظام جدید آموزش خواهند داشت، جمعی از این دانش آموزان در نامه ای از وزیر محترم علوم درخواست تمدید کنکور نظام قدیم تا سال 1400 را خواستار هستند.

متن نامه در ادامه آمده است. در صورتیکه شما نیز مایل به تمدید این کنکور هستید، لطفا از این مطالبه حمایت کنید.

پیوست مطالبه

وزیر محترم علوم تحقیقات و فناوری جناب آقای دکتر منصور غلامی

با عرض سلام و احترام

ما دانش‌آموزان نظام قدیم آموزش متوسطه خواستار تمدید برگزاری کنکور نظام قدیم «فقط» تا سال 1400 به دلایل زیر می‌باشیم:

 

1. طبق اعلام رسمی معاون سابق وزیر و رئیس دفتر پژوهش و برنامه‌ریزی وزارت آموزش‌وپرورش، محی‌الدین بهرام محمدیان، به دانش‌آموزان نظام قدیم این اطمینان داده شد که کنکور سراسری حداقل تا سال 1400 ادامه خواهد یافت. وعده‌ای بر این اساس برنامه‌ریزی کرده و تصمیماتی از قبیل رفتن به خدمت مقدس سربازی گرفته‌اند و حال قصد شرکت در کنکور با منابع خود را دارند که باید تصمیم شایسته‌ای برای آنان اتخاذ شود.

 

2. تعداد قابل توجه و چند صدهزارنفری داوطلبان نظام قدیم خواستار تمدید

 

3. مشکلاتی که بیماری منحوس کرونا برای داوطلبان نظام قدیم به وجود آورد و مطالعه آنان را مختل ساخت؛ حتماً مطلعید که این بیماری منحوس به‌واسطه ایجاد استرس برای داوطلبان و خانواده‌هایشان و اختلال در برنامه کلاس‌ها و آزمون‌ها و کتابخانه‌ها عملاً کیفیت مطالعه را کاهش داده که به همین دلیل امسال را نباید جز سنوات تمدید به شمار آورد؛ با این توضیح که عده‌ای از داوطلبان یا خود درگیر این بیماری شده و از درس‌خواندن بازمانده‌اند و یا از اطرافیانشان به این بیماری مبتلا گشته که در هر دو صورت خسارات جبران‌ناپذیری را در مهم‌ترین زمان تعیین سرنوشتشان متحمل شده‌اند علاوه بر آن عده‌ای هم با توجه به این بیماری و مشکلات ناشی از رعایت بهداشت و استفاده از ماسک و ... یا در کنکور شرکت نکرده و یا تمرکز کافی در جلسه آزمون نداشته و خواهان شرکت مجدد در کنکور نظام قدیم هستند.

 

4. همچنین در صورت ادامه شیوع بیماری کرونا در مهرماه سال جاری خرید کتب درسی با هزینه‌ی چند صد هزار تومانی در بازار سیاه با دو تا سه برابر قیمت مصوب، در کتاب‌فروشی‌ها ممنوع شده و تقاضا و تهیه کتب پس از اعلام نتایج کنکور از طریق سامانه فروش دشوار خواهد بود.

 

5. وجود مشکلات عدیده و طاقت‌فرسای معیشتی و اقتصادی و بالا بودن هزینه منابع آموزشی (کتاب و کلاس و آزمون آزمایشی و فیلم آموزشی و ...) که با توجه به آموزش ندیدن مباحث نظام جدید توسط داوطلبان نظام قدیم، شرکت در کلاس‌ها ضروری بوده و بالا بودن شهریه کلاس‌ها و نداشتن بضاعت کافی بسیاری از خانواده‌ها برای تأمین مجدد این هزینه‌ها (چند میلیون تومانی) معضلی بسیار جدی است.

 

6. با توجه به اینکه عده‌ای از دانش‌آموزان نظام قدیم در مدارس دولتی تحصیل کرده‌اند و مانند دانش‌آموزان مدارس دیگر جهت تسلط بر مفاهیم و نکات کنکور از امکانات کافی برخوردار نبوده‌اند و همچنین نظر به اینکه در کنکور سراسری سال گذشته تمامی چهل نفر اول کنکور، فارغ‌التحصیلان مدارس خاص بوده‌اند و همچنین به علت ظرفیت پذیرش کم دانشگاه‌ها در رشته‌های پرطرفدار، لذا ممکن است قبولی این دانش‌آموزان کم‌برخوردار در دو سال تحقق نیافته که برگزاری کنکور نظام قدیم در سال 1400 از این جهت ضروری بوده و برای آنها فرصت طلایی دیگری را ایجاد خواهد کرد.

7. عده‌ای از داوطلبان، اکنون از خدمت مقدس سربازی بازگشته و خواهان شرکت در کنکور سال 1400 با منابع خود بوده که این موضوع هم باید مورد عنایت قرار گیرد.

 

8. با توجه به زمان محدود باقی مانده تا کنکور سال 1400 (حدود 1 ماه) چطور یک داوطلب نظام قدیم بتواند خود را با مطالب درسی نظام جدید که دچار تغییرات شده هماهنگ کند؟ در صورتی که آن را در مدرسه آموزش ندیده است.

 

بنابراین، با توجه به شرایط پیش رو و دلایل فوق، مصرانه از شما تقاضا داریم تا ورودی شایسته و خردمندانه به این مهم داشته تا عَلَم عدالت‌خواهی برافراشته بماند و با تمدید کنکور نظام قدیم در سال 1400 کور سوی امیدی در دل جوانان آینده‌ساز این مرزوبوم ایجاد شود چرا که ساخت آینده‌ای روشن و داشتن ایرانی آباد با جوانانی بشاش و امیدوار، سهل‌الوصول‌تر خواهد بود.

قبلاً از مساعدت و دلسوزی و همکاری شما و وزارت‌خانه متبوعتان صمیمانه سپاسگزاری می‌نماییم.