ویژه در مطبوعات
دستمزدی ناکارگر و شرط قانونی فراموش شده!
رسیدگی به دادخواست ابطال مصوبه شورای عالی کار را تسریع ببخشید
35نمایش

می 26, 2020

نمای اول: پیش از آنکه کارگر باشد، مرد است نماد غرور. پدر، نماد نان و چرخ زندگی، امید زندگی کردن، به آنها ستون خانه و خانواده هم می‌گویند؛ کمی مسن است، طوری با غم و حسرت به دوربین نگاه می‌کند که لنز دوربین از دریچه چشمانش، تمام این سال‌های زندگی‌‌اش را مثل فیلمی اکران می‌کند.

وسط میدان مرکزی شهر ایستاده، بغض غرور فروخورده‌اش را با فشار از گلو پایین می‌دهد و داد می‌زند: چند ماه است حقوق نگرفته‌ام. داد میزند: کرونا ما را نکشد، گرسنگی ما را حتما می‌کشد. با همان حسرت می‌گوید که کارگرزاده است و خودش هم از ۱۸ سالگی در میدان مرکزی شهر کار می‌کند و همه او را می‌شناسند.

۱۸ سالگی اوج روزهای جوانی؛ ۱۸سالگی روزهای جوانی‌ او، میشد جور دیگری بگذرد. ان روزهای جوانی‌اش می‌توانست درس بخواند و کاره‌ای برای خودش شود اما شاید چون پدر کارگر بوده و حقوق کمی داشته نتوانسته درس را تمام کند و کاره‌ای شود و رویا بسازد برای خودش.

۱۸سالگی روزهای جوانی او، می‌توانست اینطور رقم بخورد که به لطف شغل پدرش، به لطف موقعیت اجتماعی پدرش مثل هزار جوان دیگر و آقازاده، شغل بقول مردم، نان و آب‌داری برای خودش دست و پا کند و بعد هم مثال اغلب قصه‌های ایرانی قدیمی، دل دختری مثلا از قبیله قاجار را ببرد اما پدرش کارگر بود؛ شغلی که فقط در قصه‌ها، موقعیت اجتماعی دارد و لطفش نصیب روشن‌فکران و فعالان اجتماعی و سیاسی می‌شود. کارگری که شعار حمایت از آن‌ها، نان و آب سفره‌ بالانشینان می‌شود إلّا سفره خودش.

۱۸سالگی‌اش می‌توانست با هزار و یک شب قصه رقم بخورد تا امروز؛ امروز اما ایستاده وسط میدان مرکزی شهر و می‌گوید که کارگرزاده است و از ۱۸ سالگی اینجا کار میکند و گرسنگی زودتر از کرونا او را می‌کشد.

ایستاده وسط میدان شهر و می‌گوید که حتی بود و نبود امضای‌اش تاثیری ندارد و چه باشیم و نباشیم دیگران برای‌مان تصمیم می‌گیرند.ایستادا وسط شهر، به لنز دوربین خیره شده، خبرنگار با او حرف می‌زند اما او در فکرش حساب می‌کند که با عدد یک میلیون و هشتصد و عدد چهل و یک درصد(تورم)، چندبار می‌تواند گوجه و تخم‌مرغ و نان بخرد و همسرش چند مدل غذا می‌تواند با این‌ها بپزد؟ وسط بازی اعداد و گوجه فرنگی با تخم مرغ و نان، ناگهان صدای دختر ساله‌اش در گوش‌اش می‌پیچد: پنیر پیتزا چه مزه‌ایست؟ برای تولدم از همین‌ها بخر.

نمای دوم: همه چیز از یک جای خالی شروع شد، جای خالی امضای نماینده کارگران و نماینده وزارت کار در مصوبه تعیین حداقل دستمزد کارگران.

ماده ۴۱ قانون کار میگوید: شورای عالی کار همه ساله موظف است میزان حداقل مزد کارگران را برای نقاط مختلف کشور و یا صنایع مختلف با توجه به معیار‌های ذیل تعیین نماید:

۱- حداقل مزد کارگران با توجه به درصد تورمی که از طرف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌شود.

۲- حداقل مزد بدون آن که مشخصات جسمی و روحی کارگران و ویژگی‌های کار محول شده را مورد توجه قرار دهد باید به اندازه‌ای باشد تا زندگی یک خانواده، که تعداد متوسط آن توسط مراجع رسمی اعلام می‌شود را تامین نماید.

طبق این ماده، شورای عالی کار، حداقل دستمزد کارگران را باید بر اساس ۴ معیار اساسی تعیین کند، معیار‌هایی قانونی که در تعیین دستمزد کارگر اصلا دیده نمی‌شوند!

معیار اول و مهم‌ترین معیار، تعیین دستمزد بر اساس مناطق مختلف است؛ یعنی حداقل دستمزد کارگران باید به تناسب هزینه هر خانواده و شرایط خاص هر منطقه تعیین شود و دستمزد کارگر در هر منطقه متفاوت از دیگر مناطق باشد، اما در مصوبه شورای عالی کار، میزان حداقلی دستمزد کارگران در سال ۹٩ در کل کشور و برای همه صنایع، میزانی مشترک و واحد تعیین شده است.

معیار دوم تعیین دستمزد بر اساس صنایع مختلف کشور است؛ قطعا هر صنعت شرایط کار مخصوص به خود و متفاوت با صنعت دیگری را دارد پس طبق قانون کار، حداقل دستمزد کارگر علاوه بر منطقه، در هر صنعت نیز باید متفاوت از دیگری باشد.

سومین معیار، تعیین حداقل دستمزد کارگر بر اساس تورم اعلامی بانک مرکزی؛ به این معنا که هرساله تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی باید مورد توجه شورای عالی کار برای تعیین میزان حداقلی حقوق کارگران قرار بگیرد.

چهارمین معیار قانونی نیز آن است که حداقل دستمزد تعیینی برای کارگر بتواند نیاز‌های حداقلی زندگی یک خانواده سه‌ونیم نفره را تامین کند.

اما آنچه که تصویب شده اصلا شبیه آنچه که قانون تصریح کرده نیست؛ صدر ماده ۴۱ این قانون صریح و واضح می‌گوید که شورای عالی کار باید حداقل دستمزد کارگران را برای صنایع مختلف و بر اساس مناطق مختلف کشور تعیین کند؛ یعنی هر صنعت در هر منطقه از کشور با توجه به شرایط آن منطقه، دستمزد مخصوص به خود را داشته باشد.

این شرط، مهم‌ترین شرط قانونی در تعیین حداقل دستمزد است، اما شورای عالی کار بر خلاف قانون، آن را اجرا نکرده و حداقل دستمزد را برای تمام مناطق واحد و مشترک در نظر گرفته است.

اهمیت اجرای این شرط قانونی در بند دوم ماده ۴۱ قانون کار بیشتر احساس می‌شود؛ بند دوم اعلام می‌کند که حداقل دستمزد تعیین شده باید نیاز‌های حداقلی یک خانواده را برآورده کند که خانواده‌ای سه و نیم نفره در نظر گرفته شده است.

اما بدون در نظر گرفتن شرایط هر منطقه و تعیین میزانی واحد آیا می‌توان دستمزدی تعیین کرد که بتواند نیاز‌های حداقلی یک خانواده سه‌و نیم‌نفره را در تمام کشور برآورده کند؟ آیا میزان هزینه در هر استان و منطقه از کشور با هم برابر است؟

متوسط هزینه هر خانواده در هر استان‌ نشان می‌دهد که اولا هزینه هر خانواده در هر منطقه از کشور متفاوت و دوما حداقل دستمزد تعیین شده، توان برآورده کردن نیاز‌های اساسی یک خانواده سه و نیم نفره در همه مناطق کشور را ندارد.

جدول متوسط هزینه هر خانواده در هر استان این یعنی شرط قانونی تعیین دستمزد بر اساس مناطق و صنایع مختلف، شرط مهمی است و شورای عالی کار همانطور که قانون در صدر ماده ۴۱ گفته «موظف است» حداقل دستمزد کارگران را بر اساس شرایط هر منطقه تعیین کند تا نیاز‌های اساسی و حداقلی خانواده‌ها در همه استان‌های کشور که در بند دوم این قانون آمده برآورده شود.

اما شورای عالی کار تا کنون از اجرای قانون تعدی کرده و طی این سال‌ها بر خلاف قانون، تمام مصوبات حداقل دستمزد کارگران را برای تمام مناطق کشور، واحد و مشترک و بدون توجه به هزینه متفاوت خانواده‌ها در هر استان تعیین کرده است و قطعا این مصوبه باید بخاطر تعارض با متن صریح قانون که صدر ماده و بند دوم را صراحتا نقض کرده، ابطال شود و این کار بر عهده دیوان عدالت اداری است؛ جایی که نماینده کارگران پایان جلسه شورای عالی کار و تصویب تعیین حداقل دستمزد، اعلام کرد که به این دیوان نسبت به این مصوبه شکایت می‌کند و در ادامه اقشار مختلف شهروندی نیز در اعتراض و شکایت نسبت به آن، دادخواست خود را ثبت کردند. حالا فقط برای اجرای عدالت و جلوگیری از تضییع حقوق کارگران و آسیب بخش تولید کشور یک راه مانده است ابطال توسط دیوان عدالت اداری.

رسیدگی به دادخواست ابطال مصوبه شورای عالی کار را تسریع ببخشید

دستمزدی ناکارگر و شرط قانونی فراموش شده!

نمای اول: پیش از آنکه کارگر باشد، مرد است نماد غرور. پدر، نماد نان و چرخ زندگی، امید زندگی کردن، به آنها ستون خانه و خانواده هم می‌گویند؛ کمی مسن است، ...

snn.ir

مشابه به روز رسانی

گزارش های بیش تر...

یک پاسخ و یا نظر بدهید

You should ورود or عضویت account to post comment.

83 حامیان
917 حمایت مورد نیاز است تا 1,000