شاد_ناشاد
  مطالبه گر: سیده زهرا حسینی
  آموزش و پرورش

ابطال بخشنامه استفاده از پیام‌رسان شاد

توضیحات
پیوست مطالبه
8رویدادها
توضیحات

آیا میدانید پیام‌رسان شاد که برای ارائه خدمات آموزشی در طول کرونا توسط وزارت آموزش و پرورش ارائه شده و در حال اجراست، مغایر با اصل 30 قانون اساسی است؟

اصل 69قانون اساسی می‌گوید: دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت‌ تا پایان دوره‌ی متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سرحد خودکفایی بطور رایگان گسترش دهد.

این یعنی دولت باید خدمات آموزشی و وسایل آموزش را بصورت رایگان تا پایان دوره متوسطه در اختیار مردم قرار دهد اما نکته‌ای که در این اصل وجود دارد عبارت «وسایل آموزش و پرورش رایگان» است؛ شورای نگهبان در تشخیص دایره‌ی شمول وسایل آموزش و پرورش رایگان اعلام کرد: دولت باید امکاناتی را که در اختیار دارد در کل رشته‌هایی که در قانون اساسی پیشنهاد شده، بطور متعادل و طبق قانون، توزیع نماید و آموزش رایگان در حد امکان کلاً یا بعضاً باید فراهم شود و با عدم امکانات کلی دولت با رعایت اولویتها مثل ترجیح مستضعفان و مستعدان بر دیگران اقدام مینماید.

به این معنی که دولت تا جایی که می‌تواند و تا سر امکانات خود، باید تماما آموزش را رایگان ارائه دهد و در صورتیکه که امکانات دولت پاسخگوی ارائه آموزش تماما رایگان نیست اولویت با مستضعفان و مستعدان است.

اما در حال حاضر و به دلیل شیوع ویروس کرونا، مدارس و کلاس‌های درسی تعطیل شدند و آموزش و پرورش تصمیم می‌گیرد تا پیام‌رسان «شاد»؛ شبکه آموزش دانش‌آموزی، را راه اندازی کند و تمام کلاس‌های آموزشی از این پس تنها در این شبکه برگزار شود.

با این حساب خانواده‌های محروم و مناطق محروم برای استفاده خدمات آموزشی که تنها در بستر شاد ارائه می‌شود با سه مشکل اساسی مواجه هستند؛ اول آنکه باید با پرداخت هزینه‌ای بیش از سه میلیون تومان یعنی تقریبا دو برابر حداقل دستمزد تعیین شده برای کارگران(1 میلیون و 835 هزار و 426 تومان) اقدام به خرید گوشی هوشمند و سیم‌کارت کنند و دوم این پیام‌رسان تنها قابلیت پیکربندی یک حساب کاربری را دارد و اگر خانواده‌ای کم بضاعت دو فرزند دانش‌آموز داشته باشند باید دو گوشی تلفن همراه و دو سیم‌کارت تهیه کنند و در ادامه اگر یکی از اعضای این خانواده خود نیز معلم باشد، قطعا برای او نیز باید تلفن و سیم‌کارت جداگانه‌ای تامین شود و سوم خرید تعرفه‌های اینترنتی که برای ورود به این پیام‌رسان لازم است و قطعا موجب تحمیل هزینه‌ای هنگفت برای دریافت خدمات آموزشی می‌شود آموزشی که بنابر اصل سی قانون اساسی باید کاملا رایگان ارائه شود و در صورت کمبود امکانات باید خانواده محروم و مردم مناطق محروم در اولویت اول توجه و دریافت خدمات باشند.

در این میان اما هیچ اشاره‌ای به خانواده‌های با توان مالی کم و خانواده‌های مناطق محروم نشده است در صورتیکه قانون اساسی و تفسیر شورای نگهبان اعلام میکند که اولویت در ارائه خدمات آموزشی به هنگام کمبود امکانات دولتی، باید «مستضعفان» باشند اما اپلیکیشن شاد بدون توجه به اصل رایگان بودن وسایل آموزشی و همچنین اولویت داشتن مستضعفان، در حال اجراست.

اجرای طرح پیام‌رسان شاد در کشور خلاف اصل 30 قانون اساسی است چراکه خانواده‌های مناطق محروم و همچنین افراد نیازمند کشور در ارائه خدمات آموزشی مورد توجه قرار نگرفته‌اند و این امر موجب عقب‌ماندن تعداد زیادی از دانش‌آموزان کشور از تحصیل می‌شود.


پیوست مطالبه

ابطال بخشنامه استفاده از پیام رسان شاد

رویدادها
Card image cap
خبرگزاری دانشجو | شنبه 03/24/1399
رضوانی: برخی مسئولان به‌دنبال بهانه و توجیه کم‌کاری‌ها در آموزش و پرورش هستند
مشاهده خبر
Card image cap
خبرگزاری تسنیم | شنبه 03/10/1399
سناریوی آموزش همراه با کرونا از مهر 99/ پیش‌بینی رشد 4.2 درصدی کلاس‌ اولی‌ها
مشاهده خبر
Card image cap
خبرگزاری دانشجو | یکشنبه 02/28/1399
حاجی میرزایی در پاسخ به «دانشجو»: هیچ پلتفرمی خصوصیات شبکه «شاد» را نداشت / همراه اول «شاد» را به آموزش و پرورش هبه کرده است
مشاهده خبر
Card image cap
مطالبه‌گر | یکشنبه 03/11/1399
تب شاد بر پیشانی دانش‌آموزان خراسان شمالی
مشاهده خبر
Card image cap
مطالبه‌گر | شنبه 03/10/1399
ناشادترین حالت ممکن برای اپلیکیشن شاد
مشاهده خبر
Card image cap
مطالبه‌گر | جمعه 03/09/1399
از یک اظهارنظر عجیب تا هزار ایراد فنی / آیا وزارت آموزش و پرورش متوجه کار خلاف قانون خود نیست؟
مشاهده خبر
Card image cap
مطالبه‌گر | چهارشنبه 03/07/1399
شاد شبکه‌ای در تعارض با قانون اساسی / از کلاس‌های تلویزیونی بی‌کیفیت تا پیام‌رسانی که قانون اساسی را نقض کرده!
مشاهده خبر
Card image cap
مطالبه‌گر | سه شنبه 03/06/1399
وقتی دانش‌آموزان با یک طرح از حق قانونی خود محروم می‌شوند!
مشاهده خبر